Uutiset

Play- Off 2015 – Esittelyssä Nokian Pyry

Kokkolan Hermes saa vastaansa ensimmäisellä play- off kierroksella Nokian Pyryn. Pyry sijoittui runkosarjassa sijalle kuusi ja Hermes sijalle kolme. Play- off sarja alkaa keskiviikkona Kokkolassa ja sarja menee poikki siinä vaiheessa kun toisella on kolme otteluvoittoa, eli pelataan paras viidestä järjestelmää.

4.3 Kokkola, 7.3, Nokia, 8.3 Kokkola ja tarvittaessa 10.3 ja 12.3. Siinä päivämäärät joiden aikana Kokkolan Hermeksen ja Nokian Pyryn välinen paremmuus tullaan selvittämään. Viimeinen mahdollinen peli on Torstaina 12.3 ja se pelataan Kokkolassa, mikäli viimeiseen mahdolliseen otteluun joudutaan, sillä Hermeksellä on kotietu paremman runkosarjamenestyksen vuoksi.

Nokian Pyry pelasi runkosarjassa lopulta kuudenneksi. Joukkue keräsi 36 ottelussa 57 pistettä, pistekesiarvon ollessa 1.58 ottelua kohden. Pyry pelasi 36 ottelustaan ainoastaan neljä ottelua jatkoajalle asti, 17 ottelua se voitti varsinaisella peliajalla ja hävisi 15.  Joukkue teki runkosarjassa 153 maalia ja päästi 129, keskiarvoilla tehtyjä per ottelu 4.25 ja päästettyjä 3.58. Oikeastaan sama mitä mittaria katsoo, on pyry sarjassa oikealla paikalla, sillä mikään joukkueen tilastoista ei kerro erityisestä vahvuudesta, mutta toisaalta heikkouksiakaan ei ryhmästä löydy.

Nokian Pyry jätti Hermeksen tavoin jääkiekkoliitolle Mestis- lisenssi hakemuksen villi kortti kierrokselle, eli Nokiallakin nähdään mahdollisuus pelata tulevaisuudessa Mestis kiekkoa. Nokialla on viime vuosien aikana koettu orastavaa nostetta jääkiekon puolella ja seura pelasikin toissa kaudella hienon sarjan, ollen runkosarjan kakkonen. Tällä kaudella lehtereillä on käynyt katsojia 312 katsojan keskiarvolla. Nokian jäähalli on valmistunut vuonna 1996 ja katsomoon mahtuu jääkiekko- ottelussa noin 1000 ihmistä.

Nokian Pyry Oy:n toimitusjohtajana toimii seuran entinen kapteeni Pekka Palonen. Joukkueen päävalmentajana toimii tämän kauden loppuun saakka ex- liiga pelaaja Pasi Saarinen. Seura tiedotti managerinsa Martti Hakkaraisen johdolla jo tällä viikolla ensi kauden kuvioistaan. Pyryssä vaihtuu valmentaja kuluvan kauden jälkeen, sillä Sami Karppinen on tehnyt seuran kanssa kauden 2015 – 2016 kattavan sopimuksen. Lisäksi seura tiedotti avainpelaajiensa Antti Hildenin, Jarkko Pyymäen ja Jouni Aallon jatkosopimuksista.

Nokian pyryn tämän kauden joukkueen pörssikärjet olivat Jarkko Pyymäki 16+25=41, Kim Pettersson 13+24=37, Mika Niemi 12+19=31, Juho Joki- Erkkilä 9+22=31, Jani Lehtonen 10+19=29 ja kesken kauden Mestiksen Lekistä Pyryyn siirtynyt Antti Hilden 7+22=29. Maalivahteja joukkueella on pelannut tällä kaudella viisi kappaletta, joista päävastuun ovat kantaneet seuran loppukauden kaksikko Niklas Nalli 89.90% ja Antti- Jussi Harjula 88.57%. Nalli pelasi sarjassa 22 ottelua ja Harjula kuusi ottelua. Alkukaudesta joukkueen maalinsuulla oli liigakokemustakin omaava Aleksis Ahlqvist, mutta hän siirtyi lopulta ulkomaille torjumaan kiekkoja. Runkosarjan loppupuolella Pyry lainasi maalivahteja Jyväskylän suunnalta, sillä niin KeuPan Erno Suomalainen kuin Akatemian Juhana Aho kävivät pelaamassa muutaman ottelun Pyryssä.

Nokian Pyryn tunnetuimmat pelaajat Pohjanmaa- lasien läpi ovat:

Antti Hilden
Ilves kasvatti. Hilden pelasi Kokkolan Hermeksessä kaudella 2003 – 2004 mestistä ja olikin seuran paras pistemies tuolla kaudella 22+28=50 45 otteluun. Muodosti Hermeksen valmennustiimiin tänä päivänä kuuluvan Jani Uskin ja myös uransa jo lopettaneen Markku Vuorisalon kanssa ehkä sarjan parhaan ketjun tuolla kaudella. Hildenin ura jatkui Hermeksen jälkeen lähinnä muissa mestis seuroissa ja ulkomaan sarjoissa.

Juho Joki- Erkkilä
JHT kasvatti. Pelasi kauteen 2003-2004 asti kasvattiseuransa riveissä. Tuona kautena Kalajoen edustuskiekko pelasi 2- Divisioonaa ja JJE teki nuorena miehenä 27 otteluun 64 pistettä. Matka jatkui siitä Tapparan A- Nuoriin ja sillä tiellä Juho on edelleen. Vuodet ovat kuluneet Tampereen seudun joukkueissa Mestiksessä ja suomisarjassa, poislukien kausi 2006-2007 jolloin Joki- Erkkilä pelasi Mestistä Vaasan Sportissa.

Jarkko Pyymäki & Mika Niemi
Suomen jääkiekkoliigaa seuraavat tunnistavat varmasti nämä herrat. Muodostavat Antti Hildenin kanssa pelätyn ykkösnyrkin Pyryn riveissä. Kokeneet pelaajat tietävät mitä Play- off pelaaminen tarkoittaa. Pyymäellä on vyöllään 384 ottelua liigassa ja Niemellä 242 ottelua. Pyymäki voitti kaudella 2007-2008 Tapparan riveissä liiigapronssia ja Niemi puolestaan Mestis- mestaruuden Jukurien riveissä 2005-2006.

Tiesitkö tämä Pyrystä?

Tämän kauden joukkueesta puolustajat Janne Suomi ja Jouni Aalto ovat myös pelanneet Hermeksessä. Suomi puolusti kaudella 2011-2012 joukkueen riveissä 10 ottelua ja Jouni Aalto oli lainalla Vaasan Sportista kaudella 2010-2011 kahden ottelun verran.

NoPy nousi suomisarjaan kaudelle 2009- 2010 ja pelasi tällä kaudella Hermeksen kanssa samassa Suomisarjan karsintasarjassa, josta Hermes nousi uudestaan suomisarjaan kaudelle 2010-2011.

NoPy muuttui PYRY:ksi kaudella 2010- 2011 ja seura muuttui osakeyhtiöksi vuonna 2013.