Uutiset

Hermes jätti Mestis-lisenssi hakemuksen

Asian tiimoilta haastattelussa Hermeksen urheilujohtaja Pasi Tuukkanen. Toimittajana Maria Nisula.

 

Jääkiekkoliitto pyysi 15.1 mennessä lisenssiä varten selvityksiä, jotka liittyvät talouteen, urheiluun ja olosuhteisiin. Kokkolan Hermes lähetti liitolle paperit ja on näin ollen kiinnostunut palaamaan kaudelle 2015- 2016 mestikseen.

2005 – 2006 kauden jälkeen ei Kokkolassa ole pelattu maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, vaan vuodet ovat kuluneet pääsääntöisesti Suomisarjassa. Seuran hallitus asetti 2012 tavoitteen, jossa maalina oli viiden vuoden aikajänteellä kehittää urheilupuoli ja organisaatio mestiskuntoon.

Tänä päivänä Mestiksessä pelaa kymmenen joukkuetta joista Kouvolan KooKoo nostetaan liigaan kuluvan kauden päätteeksi. Sarjaan jää näin ollen yhdeksän joukkuetta ja nyt Suomisarjasta nostetaan kolme joukkuetta tulevaksi kaudeksi, mikäli lisenssi ehdot täyttyvät. Suomisarjan voittajalla on edelleen mahdollisuus nousta, vaikka ei lisenssihakemusta tässä vaiheessa jättäisikään.

Hermes on tällä hetkellä sarjassa sijalla kolme ja on vahvasti menossa kohti kuluvan kauden urheilullista tavoitetta. Seuran hallitus asetti tämän kauden tavoitteeksi selviytyä suomisarjan play- offeihin. Mestis nousuun vaaditaan jääkiekkoliiton lisenssin lisäksi urheilullinen menestys, eli seurassa halutaan myös menestystä urheilussa ja tässä sarjassa ennen kuin otetaan seuraava askel.

-Lisenssiä haetaan ja paperit on täytetty. Nyt on aika selvittää alueen elinkeinoelämän sekä muiden sidosryhmien halu lähteä kehittämään Hermestä kohti Mestistä, seuran varapuheenjohtaja Markku Mattila kertoo

 -Mestis on suomen toiseksi seuratuin palloilusarja ja hyvä foorumi tuoda yhteistyökumppanit esille valtakunnallisesti, Mattila sanoo

Leijonat.fi lehden haastattelema seuran hallituksen jäsen Juha Manner kertoo että alueella on potentiaalia

-Alueen yrityselämän suunnalta signaali on ollut hyvä ja halukuutta seuran tukemiseen on. Tukijoita uskoisin riittävän, Manner kertoo